Naast de pensioenen die mogelijk gekort gaan worden in april 2013 gaat ook de gehuwde AOW’er samen met de tegemoetkomingsregeling er per saldo op achteruit.
Wat uw pensioen volgend jaar ook gaat doen, de AOW daalt per saldo. Een gehuwde krijgt er vanaf 1 januari 2013 53 cent AOW per maand bij en ontvangt dan bruto per maand € 722,21. Daarnaast ontvangt hij iedere maand de Mogelijke Koopkracht Tegemoetkoming voor Ouderen (MKTO) van €28,14 en jaarlijks het vakantiegeld van 49,36 per maand, uit te keren in mei. De MKTO is vanaf januari 2013 echter € 5,51 lager. Dat betekent dat een echtpaar die beiden 65 jaar of ouder zijn er samenper saldo € 9,96 op achteruit gaan.
Alleenstaanden ontvangen vanaf 1 januari € 1.051,98 per maand bruto, daar komt de MKTO van € 28,14 bij en het vakantiegeld van € 69,12. Per saldo gaat de alleenstaande er € 77 cent per maand op vooruit.
Is de oudste partner al 65 jaar en heeft de jongere partner geen of geringe eigen inkomsten dan kan de oudste partner voor de jongere een toeslag-AOW aanvragen die maximaal € 722,21 groot is. Heeft de jongere partner inkomsten uit arbeid (actieve dienst) dan is er een vrijstelling van de inkomsten van € 220,41 en een derde van het meerdere. Is het inkomen van de jongere partner meer dan € 1303,73 dan vervalt de toeslag-AOW volledig. Inkomsten in verband met arbeid (niet actieve dienst) zoals WAO, pensioen of WW worden volledig gekort op de toeslag.
Is het huishoudinkomen 162 procent (€ 28.565 per jaar bruto) of meer van het minimum inkomen dan wordt de toeslag-AOW met 10 procent gekort. De toeslag-AOW vervalt op 1 januari 2015 voor iedereen die na die datum 65 jaar wordt.
Nico van Scheijndel
20 december 2012
